PLECAK Z JEDNOROŻCEM

DATA PREMIERY: 27-08-2021

Tłumaczenie : Michał Kurkowski, Maciej Krysz

Reżyseria : Jan Hussakowski

Scenografia: Paulina Czernek

Plakaty i zdjęcia do spektaklu powstały w trakcie stażu uczniów Państwowego Liceum Plastycznego im. Erica Mendelsohna w Olsztynie.

Autorzy plakatów:
Angelika Gajcy,  Magdalena Kopytek, Zofia Kwasiborska, Grzegorz Rutkowski

Autorzy zdjęć:  
Zofia Kwasiborska, Grzegorz Rutkowski

OPIS SPEKTAKLU

Telefon ze szkoły: Wezwanie na rozmowę… Niepokój. Lęk. Niewiadoma. Coś się stało? Może to tylko rutynowa rozmowa, a może to zapowiedź większego problemu, z którym będą musieli zmierzyć się bohaterowie “Plecaka z jednorożcem”?

Młode małżeństwo – Agata i Daniel – stają przed bardzo trudnym rodzicielskim dylematem. Kawałek kolorowego materiału – tytułowego plecaka należącego do ich synka – staje się pretekstem do zweryfikowania całego światopoglądu i strategii społecznych naszych bohaterów. Zostają oni uwikłani w zagmatwaną siatkę odpowiedzialności. Powoli na naszych oczach powstaje emocjonalne tornado, w środku którego znajdują się nasi bohaterowie i tytułowy plecak.

Posiadając dziecko musimy liczyć się z tym, że nie mamy do końca wpływu na to, kim będzie. Natomiast to od nas zależy, czy będziemy je wspierać w decyzjach, które podejmie samo, czy też będziemy starać się je “ukształtować” według własnego wzoru. Nigdy nie wiemy, czy wychowujemy indywidualistę, czy może posłusznego oportunistę? Jednak mimo że większość rodziców stara się za wszelką cenę ochronić w każdej sytuacji swoje dzieci, to czy jest to możliwe? Co, jeśli sytuacja wcale nie jest oczywista? Czasem nie wiadomo kto zawinił, ani kto jest odpowiedzialny. A może problemu w ogóle nie ma…
Paco Bezzera przygląda się swoim bohaterom bardzo dokładnie, analizuje każdy szczegół, każde możliwe wyjście z tej skomplikowanej sytuacji. “Plecak z jednorożcem” porusza bardzo aktualne, ważne społecznie kwestie, w nieoczywisty, psychologiczny, pełen emocji i niuansów sposób. Społeczeństwo i jego normy zderzają się tutaj z wrażliwością jednostki…

Pokazy spektaklu są częścią projektu “Przestrzenie Sztuki – Teatr” Program jest współrealizowany z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego ze środków pochodzących z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

GALERIA I TRAILER SPEKTAKLU

OBSADA