Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze

DATA PREMIERY: 09-11-2019

Autor: Bolesław Leśmian

Adaptacja, reżyseria, Scenografia: Jarosław Kilian
Kostiumy: Aleksandra Gąsior
Muzyka: Grzegorz Turnau, Asystent Paweł Piątek
Opieka wokalna: Julia Chmielnik
Korepetytor-akompaniator: Piotr Banaszek

Zespół „Zaklinacze dźwięków” w składzie:
Adam Cudak (gitara, flet, 1001 instrumentów perkusyjnych)
Mateusz Cwaliński (akordeon)
Michał Gumkowski (wiolonczela)
Piotr Banaszek (piano)
oraz Wojciech Rydzio (1001 instrumentów perkusyjnych)

Spektakl bierze udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

OPIS SPEKTAKLU

Pewna piękna Parysada ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracią są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry… Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany.
Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne… Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe”.
Urokowi tej baśni Leśmiana ulegną widzowie w każdym wieku – od maluchów po bardzo, bardzo dojrzałych widzów.

„Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd…”
Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język. Jerzy Ficowski uważał Leśmiana za jednego z „największych mitologów polskiej literatury, a przede wszystkim za człowieka obdarzonego arcywyobraźnią.”


Z historii o ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że piękna, choć rozkapryszona, księżniczka Parysada, która nie umiała płakać, stała się mądrą i dzielną dziewczyną, a po wielu próbach wreszcie uroniła pierwszą łzę.
Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszy wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua.
Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków, by wspólnie z nami wyruszyli w drogę dziwną i zaklętą, sennym zielem porośniętą, pełną ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia…” – Jarosław Kilian, reżyser spektaklu

Recenzja Małgorzaty Graczyk, “W baśniowym kokonie Leśmiana”, Dziennik teatralny

OBSADA

KATARZYNA TRZESZCZKOWSKA
(Parysada)

MARCIN KISZLUK
(Bachman)

MARCIN TYRLIK
(Perwic)

KATARZYNA KROPIDŁOWSKA (Karzełek, Wrzask)

JAROSŁAW BORODZIUK
(Ptak Bulbulezar, Głos)

WOJCIECH RYDZIO
(Królewicz, Szept)

AGATA ZIELIŃSKA
(Odgłos)

CEZARY ILCZYNA
(Derwisz znużony)