Ja Ciebie Kocham!..

Ja Ciebie Kocham!..

Moniuszko w nowych aranżacjach.

„Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…” to spektakl muzyczny oparty na „Śpiewniku domowym” Stanisława Moniuszki. Wybór jest nieprzypadkowy bowiem 2019 ogłoszony został Rokiem Moniuszkowskim.

Teatr Jaracza oraz aktorzy oraz zespół muzyczny wzięli udział jako jedyny teatr z kraju udział w Narodowym Graniu 2019 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie ( w dniu 200. rocznicy urodzin Moniuszki), gdzie zaprezentowali minirecital songów ze spektaklu (od 2:05:30)

Przedstawienie wyreżyserowała doskonale znana starszej części publiczności profesor Barbara Dziekan:

„W powszechnej wyobraźni Stanisław Moniuszko (1819 – 1872) jawi się jako wielki twórca dwóch oper: „Halki” i „Strasznego dworu”. Tymczasem ten wspaniały kompozytor, skromny człowiek i wielki patriota żyjący w czasach zaborów,  komponował także pieśni do użytku domowego, przeznaczone do śpiewania  dla każdego. Moniuszko zamawiał teksty u wybitnych polskich poetów.  Pragnął,  by „Śpiewnik domowy “ (ok. 400 pieśni pisanych przez całe życie) stał się swoistą antologią polskiej poezji. I tak powstały pieśni do poezji Mickiewicza, Kraszewskiego, Fredry, Asnyka, Syrokomli a także do tłumaczeń Szekspira, Goethego, Schillera. Pieśni te zyskały ogromną popularność i stały się szkołą języka i literatury dzięki  oryginalnej i prostej, pełnej uczuć i emocji, natchnionej i wzruszającej muzyce Moniuszki .    

Dwieście lat po narodzinach tego wielkiego polskiego kompozytora,  przenosimy Jego twórczość we współczesne czasy,  więc i Jego muzyka ma współczesne brzmienie dzięki nowym aranżacjom – od bluesa, jazzu, rocka do funky, hip -hopu czy reggae.

Zapraszam Państwa na ten wyjątkowy, muzyczny spektakl.”

Barbara Dziekan

Dodaj komentarz