Realizacja nagrania Opętanych

Realizacja nagrania Opętanych

Przez wieki, nawet w dwudziestym wieku, kiedy pojawiła się możliwość prezentowania opowieści zapisanych na taśmie filmowej czy przy użyciu innych, coraz nowszych środków utrwalania ruchomych obrazów, teatr kojarzono z dziedziną sztuki opartą na bezpośrednim kontakcie. Wedle wielu teoretyków to właśnie bezpośredni kontakt między aktorami a widzami stanowi istotę teatru.

Obecna rzeczywistość uczyniła taki rodzaj kontaktu utrudnionym, by nie powiedzieć – aktualnie niemożliwym. Równocześnie musimy pamiętać, iż teatr swoje długie trwanie w ludzkiej kulturze zawdzięcza umiejętności przystosowywania się do różnych warunków – historycznych, gospodarczych czy nawet klimatycznych. Obecnie teatr znów stanął przed koniecznością przystosowania się do naszej pandemicznej rzeczywistości. Nie mogąc obecnie korzystać ze swej podstawowej cechy – bezpośredniego kontaktu między widzami i aktorami, szuka innych, zmediatyzowanych form relacji aktorzy-widzowie.

W ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr Jaracza przygotował moduł „Teatr im. S. Jaracza na ekranie” , w ramach którego pokazywane będą zapisy ważnych spektakli z historii teatru polskiego oraz przedstawień olsztyńskiej sceny. Poniżej prezentujemy zdjęcia z przygotowywania rejestracji „Opętanych” Witolda Gombrowicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Premiera „na żywo” odbyła się 29 sierpnia 2020, a już wkrótce będzie można zobaczyć zapis przedstawienia. Ze względu na pandemię teatr stracił możliwość wchodzenia z widzami w bezpośredni kontakt, lecz zamiast tego próbuje docierać do szerszego grona odbiorców.

Dodaj komentarz