“Wilki – Adam Wajrak”

“Wilki – Adam Wajrak”

Fragmenty książki Adama Wajraka “Wilki”


Czytanie performatywne w wykonaniu aktorek Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Nagranie zrealizowane IV – V.2020


Reżyseria: Barbara Święcicka,

Występują: Marzena Bergmann, Agnieszka Giza, Ewa Pałuska – Szozda

Musisz to umieć. Lekcja WAJRACTWA dla wszystkich. 

Adam Wajrak jest autorem, współautorem ponad 700 artykułów i takich książek jak: „Wilki”, “Zwierzaki Wajraka”, “Kuna za kaloryferem…”, “To zwierzę mnie bierze”, “Umarły las” i “Lolek”. 
Związany z Gazetą Wyborczą od jej początku.  


W grudniu odebrał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich przyznawaną za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykę. (Laureatami byli m.in. Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Teresa Torańska, Wojciech Jagielski, Ewa Łętowska.)


Wcześniej, odbierając Nagrodę im. Andrzeja Wajdy za “wybitną działalność w duchu solidarności społecznej” Wajrak powiedział: “Nie będzie można ratować Puszczy Białowieskiej, bagien, Wisły, wilków, jeżeli nie będziemy mieli demokratycznego państwa, wolnych sądów, nie będziemy mieli sprawiedliwego społeczeństwa. I z drugiej strony żadna konstytucja, żaden trybunał nie przetrwa na zniszczonej planecie.

Tu jest wielka wspólnota interesów. Tę nagrodę dedykuję wszystkim obrończyniom i obrońcom polskiej przyrody, nie tylko takich wielkich rzeczy jak Puszcza Białowieska, Mierzeja Wiślana, Tatry, Mazury, Puszcza Karpacka, ale też takich – wydawałoby się małych – jak drzewa w mieście albo kawałek jakiejś miejskiej dzikości”. 

Dodaj komentarz